Kalendář akcí VŠCHT Praha
<
>
11.11.2022 (pá)

Application for Miroslav Vlček Scholarship     

The Miroslav Vlček Extraordinary Scholarship is a form of honoring the memory of the professor, Miroslav Vlček – the spiritual father of the idea and from 2015 to 2019 the coordinator of the Study in Prague project, which brought together seven Prague public universities and attracted hundreds of foreign students to study in Prague. The extraordinary scholarship of Miroslav Vlček aims to contribute to the higher internationalization of the university environment of public universities in Prague by increasing the number of foreign students studying in foreign language study programs.
 

 Conditions for awarding the scholarship
1. The extraordinary scholarship of Miroslav Vlček is awarded in accordance with § 91 of Act No. 111/1998 Coll., on universities, as amended, and the Scholarship Rules of VŠCHT Prague.
2. Students who are not citizens of the Czech Republic may apply for a scholarship.
3. The student must study…

KRECon 2022     

About the conference

Early-Career Researchers as ‘Drivers of Innovation in Society’  

PhD training has traditionally prepared early-career researchers for an academic career, but what is the actual purpose of research training nowadays? And how can we better prepare early-career researchers for various career paths beyond academia? The number of doctoral candidates in Europe has increased in the last decades and this has completely changed the career perspectives of PhD holders. One of the challenges of early-career researchers is the current situation where job opportunities in academia are limited and at the same time there is a growing need to transfer their knowledge and skills to non-academic sectors.

Most early-career researchers will probably move beyond academia for both research and non-research careers, for example to work in public and private institutions or to set up their own enterprises.…

9:00 - 12:00Kariérní coaching, kariérní konzultace     

V rámci kariérního coachingu si můžeš ujasnit, jaká je nejlepší cesta pro budování Tvé kariéry. S pomocí profesionálních poradkyň zjistíš, jaký typ práce Tě bude naplňovat, na co se osobnostně hodíš, jaké jsou Tvoje silné stránky nebo nadání a případně specifické oblasti k rozvoji.  Při tomto typu rozhovoru jdete s poradkyní na základě pokládaných otázek více do hloubky a je tak možné, že narazíte na otázky, které si sám/sama možná nepokládáš, a setkání Ti pomůže ujasnit si Tvé krátkodobé i dlouhodobé kariérní cíle. Doba trvání: 55 min.

Na kariérní…
10:30 - 13:50Řešení problémových situací ve výuce     

Worskhop je vhodný pro zkušenější vyučující a absolventy předchozích kurzů pedagogických dovedností. Setkání bude vedeno jako skupinová diskuze ve struktuře Bálintovské skupiny. Téma problémové situace společně vybereme dle preferencí účastníků.

Garantka kurzu Ing. Karolina Duschinská, Ph.D.

Přihlašování do: 9. 11. 2022

Přihlásit se můžete na této stránce do uvedených termínů. V případě dotazů se obraťte na garanty jednotlivých kurzů.
12:00 - 13:30Jak „prodat“ svou SVK     

Říká se, že mistrem se člověk stává až ve chvíli, kdy v daném oboru nastřádá 10 000 hodin nebo odslouží 10 let. Většina z nás začíná mluvit kolem prvního roku života, a ještě před nástupem na střední školu bychom tedy všichni měli být mistry mluveného projevu. Tak, jak je možné, že se i po dalších 10 letech bojíme mluvit na veřejnosti? A proč se nám to stejné neděje u vyprávění historek v Carbonu? Musí být prezentace výsledků vždy nezáživná a strohá, nebo se dá dělat i jinak?

Základy storytellingu a efektivní komunikace, využívání řeči těla nebo překonání strachu a trémy. To vše probereme v rámci…
Odebírat kalendář      O Kalendáři      Copyright © 2013 Vysoká škola chemicko technologická.      Vytvořilo a provozuje Výpočetní centrum.      Editor webu