Kalendář akcí VŠCHT Praha
<
>
11/18/2020 (We)

Research/Study Fellowship Supported by OP VVV MOST project at UCT Prague     

Research/Study Fellowship Supported by OP VVV MOST project is offering a financial support for the students of the 1st postgraduate students assigned to the mentioned PhD programs. Support will be awarded to 10 internships chosen by Study programme Board where the student is assigned to.

Deadline to hand in the physical and online form is on 11th December 2020.

Application can be filled out either in Czech or in English. Application form available here

Paper application including required signatures on time deliver to Ms. S. Jančurová at the International Relations…

10:00 - 11:30Antibiotic Resistance in the Environment: Why it is important?     

Acquired antibiotic resistance emerged with the first therapeutic uses of antibacterial drugs, more than 80 years ago. Over decades antibiotic resistant bacteria were reported in clinical settings and considered a major problem spreading in hospitals, mainly among immunocompromised and debilitated patients.

This situation has evolved unfavourably and antibiotic resistant infections can affect anyone, no matter the age, health condition or the country where one lives. In part this is due to the fact that antibiotic resistance is no longer confined to clinical settings, it is spread over humans, animals, plants and the environment. A One-Health vision is therefore necessary to better understand how does antibiotic resistance spread from major sources, humans and animals.

The impact of different emission sources on the accumulation and spread of antibiotic resistant bacteria and antibiotic resistance genes in the environment has been mainly assessed based on the abundance and…
16:00 - 18:00CV a motivační dopis     

Chceš se přihlásit na stáž či získat práci, ale nevíš, jak správně sepsat CV? Pokud už pokukuješ po pracovním trhu či po stáži, není od věci znát triky přímo od personalistky. Na workshopu se dozvíš, jak napsat životopis takový, aby vás pozvali na osobní setkání. Jak napsat životopis na míru a jak napsat motivační dopis, který rozhodně není přežitkem, ale naopak výsadou těch, kteří to myslí vážně.
17:00 - 19:00Cyklus finanční gramotnosti - úvod do financí     

Základní ano a ne ohledně financí. Pojištění, spoření, finanční hygiena. Jak se mění naše chování v závislosti na penězích a co s tím? Jsou peníze penězi pouze ve formě měny? Kdy spořit a kdy naopak investovat? Vyplatí se mít finančního poradce? Dozvíte se i teorii, ale zaměříme se hlavně na praxi – například si společně spočítáme, zda se Vám vyplatí havarijní pojištění, nebo zda je lepší investovat do ojetého vozu či mít operační leasing.
Subscribe      About Calendar      Copyright © 2013 Institute of Chemical Technology.      Provided by Computing Centre      Web editor