Kalendář akcí VŠCHT Praha
<
>
4/1/2021 (Th)

Research/Study Fellowship Supported by OP VVV MOST project at UCT Prague EXTENDED     

Research/Study Fellowship Supported by OP VVV MOST project is offering a financial support for the students of the 1st postgraduate students assigned to the mentioned PhD programs. Support will be awarded to 10 internships chosen by Study programme Board where the student is assigned to.

WE STILL ACCEPT APPLICATIONS!

Hand in the physical and online form. 

The fellowhip must end by 31st Oct 2021!

Application can be filled out either in Czech or in English. Application form available here

!The motivation letter contains consent/approval of the host institution…

Itálie 2.     

Termín:01.04.2021 - 06.04.2021
Přihlašování do:31. ledna 2021 12:00
Vyučující:Čtvrtečka
Typ kurzu:lyžování
Cena hrazená předem:8 900,- Kč - možnosti provedení platby
Storno podmínky:Obě strany souhlasí s následujícími stornovacími podmínkami: a) do 30 dnů před nástupem pobytu lze snížit počet osob bez stornovacích podmínek, b) při snižování počtu osob v době kratší než 30 dnů a delší než 21 dnů před začátkem pobytu činí stornovací poplatky 25% z ceny poukazu vyjmutých osob, c) při snižování počtu…15:00 - 16:00Jak na závěrečnou práci: Citování a organizace zdrojů     

Vzhledem k značnému rozsahu tématu pro vás lektorka Pavlína předem připravila krátká videa, kde se dozvíte základní informace o citování, parafrázování a různých metodách a stylech citování. Doporučujeme se s těmito informacemi seznámit ještě před webinářem, abychom se během webináře mohli věnovat konkrétním dotazům a citačním dilematům. Součástí programu budou také tipy pro organizování zdrojů při psaní, které pomohly nám a věříme, že budou užitečné i pro vás.

Webinář bude probíhat formou diskuze a zodpovídání dotazů.
15:50 - 18:00PhD_Post.doc Club: Miracle of Self-Registred Speakers: Membrane-Death-Enzyme     

 Dear colleagues,

Let me cordially invite you to the Easter meeting of the PhD_Post.doc Club with the title “Miracle of Self-Registred Speakers: Membrane-Death-Enzyme”! Come to learn what is hidden behind this strange April heading!

Please, join our regular meeting of PhD students and postdocs on 1st April 2021 at 3:50 PM in MS Teams meeting

You will have to log in via your UCT e-mail and password but nothing else. If you have any problem with logging in, do not hesitate to contact me at novakoar@vscht.cz.

For more information, please, see Yammer…
Subscribe      About Calendar      Copyright © 2013 Institute of Chemical Technology.      Provided by Computing Centre      Web editor