Kalendář akcí VŠCHT Praha
<
>
4/29/2021 (Th)

Research/Study Fellowship Supported by OP VVV MOST project at UCT Prague EXTENDED     

Research/Study Fellowship Supported by OP VVV MOST project is offering a financial support for the students of the 1st postgraduate students assigned to the mentioned PhD programs. Support will be awarded to 10 internships chosen by Study programme Board where the student is assigned to.

WE STILL ACCEPT APPLICATIONS!

Hand in the physical and online form. 

The fellowhip must end by 31st Oct 2021!

Application can be filled out either in Czech or in English. Application form available here

!The motivation letter contains consent/approval of the host institution…

Lesamáj 2021     

Lesamáj, Technicky dejvický majáles je akce od studentů pro studenty, pedagogy a další příznivce Kampusu Dejvice. Situace si letos žádá přesun do on-line formy a my jsme si řekli, proč ne? Takže pojedeme live, korunujeme Veličenstva a jako každý rok budete mít možnost podívat se, co si pro vás studentské spolky připravily.
Streamovaná prohlídka kampusem po místech, kam se běžný návštěvník kampusu nedostane. Korunování Veličenstev Lesamáje leto také proběhne. 
Těšíme se na viděnou!
10:00 - 17:00Kariérní coaching, kariérní konzultace     

V rámci kariérního coachingu si můžeš ujasnit, jaká je nejlepší cesta pro budování Tvé kariéry. S pomocí profesionálních poradkyň zjistíš, jaký typ práce Tě bude naplňovat, na co se osobnostně hodíš, přijdeš na to, jaké jsou Tvoje silné stránky nebo nadání a případně specifické oblasti k rozvoji.  Při tomto typu rozhovoru jdete s poradkyní na základě pokládaných otázek více do hloubky a je tak možné, že narazíte na otázky, které si sami možná nepokládáš a poradkyně Ti tím pomůže ujasnit Tvé krátkodobé i dlouhodobé kariérní cíle. Doba trvání: 55 min

Na kariérní…
14:00 - 15:00Navigating Scientific Resources & Staying Organized: Making It Easier to Write a Ph.D. Dissertation,     

This webinar is designed primarily for doctoral students who are writing dissertations or scientific articles. Anyone interested in searching, evaluating, and citing academic resources is also very welcome.
Subscribe      About Calendar      Copyright © 2013 Institute of Chemical Technology.      Provided by Computing Centre      Web editor