Kalendář akcí VŠCHT Praha

“Otevřená” Snídaně s Data Stewardy VŠCHT Praha

 

Datum: 5.4.2024  9:00 - 11:00      
Místo konání:  B2319 (budova B, Zikova)
Kategorie: Věda
Typ akce: Konzultace, Pozvánka, Seminář, Vzdělání, Workshop
Přednášející: Martin Schätz, Jan Vališ, Georgia Koutentaki, Adam Sklenář, Eva Hnátková
Jazyk akce: CZ
Popis:

“Otevřená” Snídaně s Data Stewardy VŠCHT Praha 

Zaměření: Repozitář Zenodo (provozovaný CERNem) 

 

VŠCHT Praha má nový tým Data Stewardů, kteří jsou Vám mohou být nápomocní při porozumění konceptů i praktických aspektů správy výzkumných dat, publikování dat a plánování všeho, co s daty souvisí. 5. dubna mezi 9:00 a 11:00 jste zváni na setkání v B2319 (budova B, Zikova 4, Praha 6). Na místě na Vás budou čekat čaj a káva, ale nestyďte si přinést i něco vlastního ke snídani a případně nacvičit „sdílení”. 

 

O čem tato snídaně bude a proč byste se měli zúčastnit? 

Data stewardship a otevřená věda jsou pro většinu výzkumníků relativně nové koncepty a občas může být náročné vše naráz absorbovat. Ovšem nezoufejte, tým data stewardů VŠCHT Praha je zde, aby Vám s tím vším pomohl. Pohromadě s Vámi se neustále snažíme držet přehled o nových požadavcích a pravidlech kladených na správu výzkumných dat a rádi se s Vámi o své znalosti podělíme, abychom Vám pomohli uspět ve Vašich projektech. 

Během snídaně Vám předáme některé základní informace a příklady, abychom Vám pomohli porozumět, jak používat Zenodo repozitář. Využívání repozitáře pro archivování a publikování Vašeho výzkumu může být přínosné ještě před publikováním vlastních dat. Mnoho grantů již v dnešní době vyžaduje open access repozitář jako je Zenodo, který pomůže výzkumníkům udržovat jejich výzkumná data otevřená a přístupná (tak, jak je to jen možné s případnými limity) pro ostatní výzkumníky, kteří mohou taková data číst, interpretovat a reprodukovat. Nepropásněte proto tuto snídani organizovanou Vaším týmem datastewardů a zaměřenou na Zenodo, jeden z nejznámějších repozitářů. 

Toto neformální a přátelské setkání je určené pro výzkumníky na počátku kariéry, postdoky i akademiky a pro všechny, kteří mají zájem o vyjasnění této problematiky. Neváhejte si přinést i vlastní drobné občerstvení a vyzkoušet si „otevřené sdílení“ s data stewardy. Akce bude primárně v angličtině, ale případné konkrétní dotazy nám samozřejmě neváhejte položit i v češtině. 

 

Co to je Data Stewardship? 

Data stewardship je strukturování, organizace a plánování správy výzkumných dat, dokonce ještě před tím, než jsou vlastní dat vytvořena a sdílena. V dnešním rychle se vyvíjejícím digitálním světě je třeba, aby data byla sdělitelná s přihlédnutím k FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable) principům. FAIR principy jsou pouze vodítky pro správné a etické využívání platforem pro sdílení, správu, ukládání and znovuvyužívání výzkumných dat. 

 

Pro je pro Vás data stewardship podstatný? 

Množství poskytovatelů grantů, kteří od žadatelů vyžadují DMP (data managment plan) a publikování v Open Access (OA) časopisech se zrychluje nejen v EU, ale i v ČR. Většina výzkumníků žádajících o granty potřebuje mít alespoň rudimentární přehled o DMP a Open Science, jinak je pravděpodobné, že nebudou schopni dosáhnout na celou, pokud vůbec nějakou, podporu. 

 

Máte otázky? 

Máte dotaz týkající se správy výzkumných dat nebo open science? Neváhejte se s námi potkat na této, nebo libovolné z dalších snídaní! Můžete nás také kontaktovat na adrese researchdata@vscht.cz, nebo můžete anonymně vyplnit tento formulář. Nebojte se zeptat a my se Vám ozveme buď emailem (pokud ho s námi budete ochotni sdílet), nebo na další snídani. Pokud si s někým z našeho týmu potřebujete dohodnout individuální konzultaci, kontaktujte nás skrze tento rezervační formulář

 

A nezapomeňte:  

“Aktivity, které nejsou k nalezení, nebo k vidění, se nestaly!”  

-Tým datastewardů  

 

 

Data stewardi and podpora Open Science

Ing. Martin Schätz, Ph.D.                          https://orcid.org/0000-0003-0931-4017  

Ing. Jan Vališ                                                 https://orcid.org/0000-0003-0349-6868  

Georgia Koutentaki, MEng.                     https://orcid.org/0000-0002-8099-9963  

Ing. Adam Sklenář                                      https://orcid.org/0000-0003-1304-4531  

Ing. Eva Hnátková, Ph.D.                          https://orcid.org/0000-0002-3237-9305  

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  

Autor:  Georgia Koutentaki 

Překlad: Jan Vališ 

Editoři:  Eva Hnátková, Jan Vališ,  Martin Schätz 

 

Zdroje: 

www.go-fair.org 

www.zenodo.org  

Odebírat kalendář      O Kalendáři      Copyright © 2013 Vysoká škola chemicko technologická.      Vytvořilo a provozuje Výpočetní centrum.      Editor webu