Kalendář akcí VŠCHT Praha
<
>
31.5.2023 (st)

15:00 - 16:00Relaxace     

Vyzkoušejte si účinné metody práce se stresem a zrelaxujte se během jedné lekce! 

Pro efektivní studium je stěžejní naučit se uvolňovat napětí a nechat mozek i tělo odpočinout, aby byl prostor pro integraci nabitých znalostí. Při relaxaci odpočinete a zároveň se osvěžíte pro další práci. Dlouhodobá relaxace vám může pomoct i s držením pozornosti a snížením úzkosti. 

Jak to bude probíhat? V malé skupince si vyzkoušíme různé druhy relaxace, všímavosti či imaginace. Budeme sedět či ležet na dekách, doporučujeme proto pohodlné oblečení (v upnutých džínách nebo krátké sukni se nerelaxuje nejlépe).
23:00 - 23:50Barrande Mobility 2023 - the Czech-French mobility programme for researchers.     

Franco-Czech research mobility: new call for projects

 

Barrande mobility is the Czech-French research mobility programme. It is implemented in France by the Ministry of Europe and Foreign Affairs (MEAE) and the Ministry of Higher Education and Research (MESR), and in the Czech Republic by the Ministry of Education, Youth and Sports (MŠMT).

The objective of the programme is to encourage the development of scientific exchanges between laboratories of the two countries, by promoting new cooperation and the participation of young researchers and doctoral students.

The call is open to all scientific fields and the projects submitted must fall within the field of fundamental research.

NB: the French teams should apply to Campus France (https://www.campusfrance.org/fr/barrande)

and…
Odebírat kalendář      O Kalendáři      Copyright © 2013 Vysoká škola chemicko technologická.      Vytvořilo a provozuje Výpočetní centrum.      Editor webu