Kalendář akcí VŠCHT Praha
<
>
3/8/2023 (We)

16:00 - 17:30Jak nasytit lidstvo bez slunečního svitu?     

Na přednášce se seznámíte s filozofií efektivního altruismu a jejím praktickým použitím, konkrétně v oblasti zajištění dostupnosti potravin pro celé lidstvo v případě globální katastrofy.

Efektivní altruismus je filozofie a sociální hnutí zaměřené na použití důkazů a rozumu k určení nejefektivnějších způsobů, jak zlepšit svět. Allfed je nezisková organizace zaměřená na zajištění dostupnosti potravin pro všechny v případě globální katastrofy.

Dozvíte se, jaké alternativní zdroje potravin lze produkovat při omezeném slunečním svitu a jak tuto situaci řešit. Dozvíte se také aktuální…
23:00 - 23:50ERASMUS+ Deadline for applications for study stay and traineeships abroad in 2023/2024     

Call for study stay or traineeships abroad in academic year 2023/2024 has been announced with the application deadline set on 8th March 2023. 

By this date you must sent your application to the Department of International Relations UCT Prague via online form and enclose all required documents. For more details, please study our website.

Within few days after deadline you will be asked to join a selection interview and shortly after (usually in 2 weeks) you will be informed about the result.

We wish you a good luck and hope you will find a perfect match to your study plan!

Your International Relations department.
Subscribe      About Calendar      Copyright © 2013 Institute of Chemical Technology.      Provided by Computing Centre      Web editor